| Pomoc Ukrainie

Świąteczne spotkanie z polskimi Seniorami w Domu Polskim w Mościskach

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i jak każdego roku o tej porze, po przygotowaniu świątecznych paczek, delegacja darczyńców z Przemyśla udała się do Mościsk na spotkanie z polskimi Seniorami z Mościsk, Łanowic, Sambora. Trudna to była droga, bo w warunkach napięć na przejściu granicznym w Medyce, protestu polskich przewoźników i rolników, trudnych warunków drogowych i pogodowych. Po raz kolejny Pan Andrzej Berestecki – Radny Rady Miejskiej w Przemyślu, Prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem – Oddział w Przemyślu, kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez Zygmunta Majgiera, podjął trud organizacji paczek świątecznych dla seniorów. Dzięki życzliwości i hojności wielu darczyńców z Podkarpacia udało się zrobić 150 paczek z artykułami spożywczymi niezbędnymi do przygotowania tradycyjnych polskich świąt (wartość jednej paczki to 160 zł.).

W dniu 15 grudnia 2023 r. polska delegacja  dotarła do Domu Polskiego w Mościskach. W składzie delegacji byli: Pan Radosław Wiatr Wicewojewoda Podkarpacki, Pani Małgorzata Majka – Onyszkiewicz Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Pan Andrzej Berestecki Radny Rady Miejskiej w Przemyślu, Pan Stanisław Stępień dyrektor Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego, Pani Marcela Tukałło działaczka kresowa z Przemyśla oraz Pani Jolanta Franus wolontariuszka. W Domu Polskim  przy ul. Jana Pawła II /2 w Mościskach na Gości z Polski czekało liczne grono seniorów, opiekunowie lub członkowie rodzin osób ciężko chorych i niepełnosprawnych pozostających w swoich domach. Byli też członkowie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej z  Mościsk  z wiceprezes Haliną Kozaczkiewicz oraz z ksiądz  Andrzej Lalik z Parafii Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. Przybyli również  Prezesi Oddziałów Towarzystwa: Pani Maria Ziembowicz z Sambora oraz Pan Walery Tracz z Łanowic. Spotkanie przebiegało w świątecznej atmosferze, śpiewano kolędy, dzielono się opłatkiem, składano sobie życzenia świąteczne i noworoczne.  Wzruszającym momentem było uhonorowanie ks. Proboszcza Parafii  Władysława Derunowa listami gratulacyjnymi za budowanie wspólnoty   parafialnej, podtrzymywanie tożsamości narodowej Polaków, okazywanie wielkiej empatii osobom potrzebującym. Na zakończenie uroczystości każdy mógł odebrać świąteczną paczkę. Należy wspomnieć również o tym, że pamiętano o polskich bohaterach.  Delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie  tragicznie zmarłego w 2020 r. Stanisława Kawałka oraz pod pomnikiem polskich żołnierzy – obrońców Lwowa z 1939 r. Znicze zapalono również na grobach Rodziny Bosaków i Józefa Gawlika zamordowanych w 1943 r przez nacjonalistów ukraińskich.

Kolejny raz  dzięki ofiarności i życzliwości parlamentarzystów, samorządowców, przedsiębiorców, ludzi dobrej woli oraz zaangażowaniu organizatorów możliwe było przygotowanie świątecznej pomocy dla Rodaków z Kresów, dla tych którzy najbardziej potrzebują pomocy. Serdeczne  podziękowania należą się tym wszystkim, którzy poparli inicjatywę kresowej pomocy. Oto oni:

Pan Marek Kuchciński- Poseł na Sejm RP,

Pan Władysław Ortyl- Marszałek Województwa Podkarpackiego,

Pan Piotr Pilch – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego,

Pani Anna Huk – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego,

Pan Stanisław Kruczek – członek Zarządu Województwa Podkarpackiego,

Pan Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku wraz z Radnymi Podkarpackiego Sejmiku Wojewódzkiego,

Radni Rady Miejskiej w Przemyślu: Robert Bal Przewodniczący, Dariusz Lasek Wiceprzewodniczący oraz Małgorzata Gazdowicz, Maciej Kamiński, Bogumiła Nowak, Janusz Zapotocki, Andrzej Berestecki,

Pan Wojciech Bobowski – Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego oraz Pani Krystyna Raba-Opacka Radna Powiatu,

Pan Tadeusza Bobko  – Wójt Gminy Krasiczyn,

Pan Krzysztof Lewczuk – przewodniczący Rady Gminy w Krasiczynie,

Kancelaria Adwokacka Andrzeja Matusiewicza w Przemyślu,

Pan Janusz Hamryszczak – Dyrektor Finansowy Huty Stalowa Wola w Stalowej Woli,

Pani Anna Kęzik-Wiceprezes Zarządu Fundacji PGE w Warszawie,

Pan Krzysztof Majcher oraz Pracownicy PGE-Energia Odnawialna SA Oddział Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce,

Pan Krzysztof Kuncelman – Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych w Przemyślu,

Pan Wojciech Pawłowski  FHU  A-Z Parkiet,

Państwo Maria i Henryk Sowa – Zakład Produkcyjno-Usługowy Sowa S.C.,

Pan Mariusz Franków Firma Handlowo-Uslugowa  ”Eurobus”.

Gorące podziękowania pragniemy złożyć Pani Kierownik Anecie Błońskiej, terapeutom,  uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej w Przemyślu przy ul. Sobótki 23 oraz wszystkim osobom prywatnym, które wsparły finansowo przedsięwzięcie.

Tekst Marcela Tukałło

Zdjęcia Jolanta Franus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *